Indywidualne zaopatrzenie ortotyczne – skuteczna terapia urazów i wad w obrębie kończyn dolnych

Kontuzje w okolicach stawu kolanowego i skokowego dotyczą nie tylko  sportowców, ale mogą spotkać każdego z nas. Dobór właściwego rozwiązania ortopedycznego staje się w takich sytuacjach kluczowy.

Wszelkie urazy, zwichnięcia czy stłuczenia zbyt późno lub niewłaściwie rozpoznane, źle leczone lub nieleczone wcale, mogą spowodować  zaburzenia w biomechanice stawów i doprowadzić do schorzeń  ortopedycznych i neurologicznych.

Ortezy są doskonałym rozwiązaniem ortopedycznym (zarówno w przypadku dawnych, jak i świeżych urazów), które w zależności od potrzeb zapewnią:

 • stabilizację,
 • unieruchomienie,
 • odciążenie,
 • korygowanie niewłaściwej pozycji.

Ortezy stosujemy u sportowców, pacjentów z wadami wrodzonymi, dysfunkcjami, a także z nabytym upośledzeniem narządu ruchu. Pomagają one korygować istniejące już wady, a także zapobiegają ich pogłębianiu.

Odpowiednio dobrana orteza kończyny dolnej wspomaga proces rehabilitacji narządu ruchu oraz umożliwia sprawne poruszanie się.

W Protetica dopasujemy ortezy do indywidualnych potrzeb pacjentów. Nasz zespół specjalistów służy radą i jest gotowy, by odpowiedzieć  na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Ortezy konczyn dolnych

Oferta Protetica w zakresie ortez kończyn dolnych

Orteza DAFO – dynamiczna orteza obejmująca staw skokowy i stopę

Pozwala na właściwe ułożenie stopy i jej ustabilizowanie podczas chodu i pionizacji. Jako że jest to orteza dynamiczna, stosujemy ją w przypadku niestabilności w obrębie dolnego stawu skokowego, przy koślawości, szpotawości i opadającej stopie.

Orteza DAFO wykonana jest z lekkich i wytrzymałych materiałów termoplastycznych o różnej  grubości, sprężystości i kolorystyce.

Orteza znajduje zastosowanie w przypadku:

 • obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego,
 • braku kontroli nerwowo-mięśniowej w obrębie stopy,
 • koślawości lub szpotawości stóp,
 • niestabilności stawu skokowego dolnego,
 • bólów stopy wywołanych męczliwością mięśni.

Orteza kończyny dolnej 2 Orteza kończyny dolnej

Orteza AFO - orteza obejmująca stopę, staw skokowy i podudzie

Obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Stosowana jest w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Sztywna orteza AFO stosowana jest przy niedowładach kończyn wiotkich i spastycznych, przy niestabilności stawu skokowego. W zależności od schorzenia ortezy AFO mogą posiadać ruchomy staw skokowy, skórzany, plastikowy bądź piankowy bucik wewnętrzny, który pozwala na lepszą korekcję i stabilizacje stopy.

Orteza kończyny dolnej Orteza kończyny dolnej Orteza kończyny dolnej

Orteza GRAFO - dynamiczna orteza obeujmująca stopę, staw skokowy i goleń

Obejmuje stopę, staw skokowy i goleń. Wykonywana jest dla pacjentów z niepełnym wyprostem stawu kolanowego, ale tylko w przypadku gdy jesteśmy w stanie biernie doprowadzić do pełnego wyprostu w tym stawie (przy jednoczesnym ustawieniu stopy w pozycji pośredniej).

Orteza KAFO - dynamiczna orteza obejmująca staw skokowy i kolanowy

Orteza KAFO, obejmująca staw skokowy i kolanowy, stosowana jest przy takich schorzeniach jak przepuklina oponowo – rdzeniowa, choroba Heinego-Medina, a także w przypadku uszkodzeń rdzenia kręgowego, niestabilności stawu skokowego i kolanowego oraz leczenia kończyny po urazach.

Orteza HKAFO - dynamiczna orteza obejmująca kończyny dolne oraz miednicę

Jest to aparat obejmujący obie kończyny dolne oraz miednicę (kosz biodrowy, pas, gorset). Dzięki zastosowaniu opcjonalnie stawów biodrowych, kolanowych, skokowych aparat umożliwia, przyjęcie pozycji siedzącej oraz stojącej. Orteza HKAFO jest doskonałym wsparciem podczas rehabilitacji.

Najczęściej stosowana jest w przypadku:

 • przepukliny oponowo-rdzeniowej,
 • mózgowego porażenia dziecięcego,
 • dystrofii mięśniowej.

Orteza RGO - dynamiczna orteza umożliwiająca samodzielne chodzenie

Umożliwia samodzielne chodzenie. Zastosowanie w ortezie RGO mechanizmu kroczącego pozwala na naprzemienną pracę kończyn dolnych bez wkładania dużego wysiłku. Aparat daje możliwość rotacji miednicy zbliżonej do naturalnej. Posiada dwuosiową konstrukcję przegubu, dzięki temu możliwe jest wykonanie ruchów miednicą bez zmiany kierunków poruszania się.

Aparat RGO wykonuje się:

 • przy dostatecznej sile mięśniowej kończyn górnych,
 • gdy stopy pacjenta są bez dużych deformacji utrudniających obciążanie,
 • w przypadku braku przykurczów w stawach biodrowych i kolanowych.

Nabawiłeś się kontuzji w obrębie dolnej kończyny, a może zmagasz się z wrodzonymi dysfunkcjami?

Zapewniamy indywidualny dobór ortezy do Twoich potrzeb, tak, aby wspomogła proces powrotu do sprawności, zapobiegła pogłębianiu się wady i ułatwiła codzienne poruszanie się.

Zobacz galerię ortez

DO GÓRY