Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego, co masz, zrób co możesz…

...by przeżyć swoje życie w pełni!

Twoja

STREFA PACJENTA

 • Zapewniamy bezpłatne konsultacje i porady.
 • Pomagamy w wypełnieniu dokumentacji i pozyskiwaniu środków na zaopatrzenie ortopedyczne z państwowych funduszy (MOPS, PFRON, PCPR) oraz fundacji.
 • Służymy profesjonalnym doradztwem przy doborze sprzętu pomocniczego (kule, laski, wózki itp.).
 • Jeździmy na wizyty do domu pacjenta (po wcześniejszej konsultacji telefonicznej). 
 • Jesteśmy firmą przyjazną dzieciom -– w naszej siedzibie znajduje się kącik zabaw, przewijak oraz zbiór bajek i filmów dla najmłodszych.
logo NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia, realizujemy wnioski, Proteza kosmetyczna palców, Protetica, Łódź, Zagajnikowa 35, poradnia protetyczna
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, logo PFRON, Proteza kosmetyczna palców, Protetica, Łódź, Zagajnikowa 35, poradnia protetyczna

Zrób pierwszy krok na drodze do sprawności

01

ZLECENIE OD LEKARZA SPECJALISTY

Na początek powinieneś udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty, który jest uprawniony do wystawiania zleceń na zaopatrzenie ortopedyczne (chirurg, ortopeda, lekarz rehabilitacji medycznej, neurolog, reumatolog). Lekarz specjalista umieszcza na zleceniu specjalny kod i nazwę wyrobu medycznego określający rodzaj zamawianego zaopatrzenia ortopedycznego. UWAGA! Takie zlecenie możesz też otrzymać przy wypisie ze szpitala – w takim przypadku wizyta u specjalisty nie jest już konieczna. Pobierz wzór zlecenia NFZ
02

POTWIERDZENIE ZLECENIA W NFZ

Zlecenie od specjalisty musisz potwierdzić w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który jest właściwy Twojemu adresowi zameldowania lub miejsca, w którym przebywasz czasowo. Zlecenie do NFZ możesz dostarczyć osobiście lub poprzez inną osobę, która zrobi to w Twoim imieniu (musi mieć pisemne upoważnienie od Ciebie, w którym wyrażasz zgodę na potwierdzenie i odbiór wniosku przez wskazaną osobę). Możesz też skorzystać z drogi pocztowej, wówczas dokument zostanie odesłany na adres, który wskażesz we wniosku). UWAGA! Do potwierdzenia zlecenia w NFZ potrzebny będzie Ci dowód osobisty i numer PESEL ( na jego podstawie NFZ weryfikuje w eWUŚ czy opłacasz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie widniejesz w eWUŚ, musisz przedstawić dokument potwierdzający, że jesteś ubezpieczony lub złożyć pisemne oświadczenie). W przypadku gdy przebywasz czasowo poza miejscem zamieszkania, w realizacji zlecenia pośredniczy oddział NFZ właściwy Twojemu aktualnemu miejscu pobytu.
03

REALIZACJA ZLECENIA NA ZAOPATRZENIE ORTOPEDYCZNE

Gdy NFZ potwierdzi Twoje zlecenie, możesz przystąpić do jego realizacji. W tym celu zapraszamy Cię na bezpłatną wizytę konsultacyjną do Protetica. Pozwoli ona na dobór zaopatrzenia ściśle do Twoich potrzeb. W trakcie wywiadu (ustalimy plan działania, dobierzemy komponenty oraz przygotujemy dokumenty niezbędne do ubiegania się o ewentualne dofinansowanie w innych niż NFZ jednostkach). Konsultacja w Protetica to także najlepszy czas na szczerą rozmowę, podczas której udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię  pytania i postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

W celu umówienia dogodnego terminu wizyty należy skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 42 657 40 40 lub osobiście w naszej placówce przy ulicy Zagajnikowej 35 w Łodzi.

Posiadając potwierdzone zlecenie w NFZ pacjent ma prawo ubiegać się o refundację ze środków PFRON jednak musi spełniać dwa warunki:

 • Posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
 • Dochód na członka rodziny nie może przekraczać kwoty ustalonej przez PFRON na dany rok (o szczegóły oraz kryteria należy pytać w oddziale PCPR, MOPS lub PFRON).

Dofinansowanie, na które może liczyć pacjent wynosi maksymalnie 150% kwoty, którą przyznał NFZ.

Na wizycie przygotujemy komplet dokumentów koniecznych do uzyskania dofinansowania.

Aby uzyskać dofinansowanie należy jednej z fundacji przedłożyć kosztorys wykonania zaopatrzenia ortopedycznego wraz z innymi dokumentami wymaganymi przez fundację. Wymagany kosztorys możecie otrzymać w firmie Protetica po wcześniejszej konsultacji z protetykiem lub ortotykiem. Sprawdź możliwe dostępne fundacje.

W ramach tego programu pacjenci mogą się ubiegać o dofinansowanie do zakupu protez kończyn górnych i dolnych, jak i utrzymania w sprawności technicznej protezy która otrzymali w ramach tego programu którego realizatorem jest PFRON.

Program skierowany jest do osób aktywnych zawodowo i społecznie, uczących się, w przedziale wiekowym 18-65 lat.

Istnieje również możliwość zwrócenia się do zakładu pracy, w którym pracował bądź pracuje pacjent. Pracodawca może przekazać darowiznę na wskazaną fundację lub udzielić bezzwrotnej zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zarówno dla pracowników lub członków ich rodzin (pod warunkiem, że ww. fundusz istnieje w zakładzie pracy).

Podstawą do ubiegania się o naprawę sprzętu ortopedycznego (aparaty ortopedyczne, ortezy, protezy kończyn) jest potwierdzenie wniosku w NFZ (wniosek jest wystawiany przez pracowników działu potwierdzeń NFZ). Warunkiem koniecznym jest zmieszczenie się w terminie użytkowania sprzętu.

Dla

PACJENTA

Sprawdź możliwości finansowania z NFZ

 • Dofinansowania do zaopatrzenia – PFRON (MOPS, PCPR)
 • Dofinansowanie do zaopatrzenia – FUNDACJE
 • Dofinansowanie – PROGRAM AKTYWNY SAMORZĄD
 • Dofinansowanie – ZAKŁAD PRACY
 • Zakupy na rat
 • Naprawa sprzętu ortopedycznego

Proponowane dofinansowanie w zależności od poziomu amputacji:

Obszar C, Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne:

 • proteza ręki – 9000,00 zł
 • proteza przedramienia – 20000,00 zł
 • proteza ramienia i po wyłuszczenia w stawie barkowym – 26000,00 zł
 • proteza podudzia – 14000,00 zł
 • proteza uda – 20000,00 zł
 • proteza uda i po wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 25000,00 zł

Obszar C, Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny:

 • proteza ręki – 2700,00 zł
 • proteza przedramienia 6000,00 zł
 • proteza ramienia i po wyłuszczeniu w stawie barkowym – 7800,00 zł
 • proteza podudzia – 4200,00 zł
 • proteza uda – 6000,00 zł
 • proteza uda i po wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 7500,00 zł

Fundacje z którymi współpracujemy

DO GÓRY